Result of Borough Election of 5 May 2011

Standings after all 21 wards have been declared.

Total electorate 97299 , total turnout 44089 (45%)

Group Number of Councillors
Conservative (CON) 34
Liberal Democrats (LIB) 13
Labour (LAB) 11
Independent (IND) 2
Basingstoke First Community Party (BFCP) 0
UK Independence Party (UKIP) 0

Please note: turnout percentages are rounded to the nearest whole percent.

Result has been declared for these wards:

No contested seat this year for these wards:

Basing

Group Candidate Votes
CON MARKS, Stephen Elected   2325
LIB LAWRENCE, Emily   524
LAB CLARKE, Leslie Bryan   448

electorate 6628 , turnout 3317 (50%) , 20 spoiled votes

Baughurst and Tadley North

Group Candidate Votes
CON ROUND, Graham Leslie Elected   930
LIB LOVEGROVE, Warwick Godfrey   900
LAB CARR, David   249

electorate 4118 , turnout 2094 (51%) , 15 spoiled votes

Bramley and Sherfield

Group Candidate Votes
CON JAYAWARDENA, Ranil Malcolm Elected   1324
LIB SPALDING, Janice Ursula   385
LAB ROTHMAN, Stephen David   292

electorate 4234 , turnout 2015 (48%) , 14 spoiled votes

Brighton Hill North

Group Candidate Votes
LAB WOOLDRIDGE, Carolyn Moorhouse Elected   579
LIB MITCHELL, Thomas   536
CON WHEELHOUSE, Marc James   454

electorate 3955 , turnout 1584 (40%) , 15 spoiled votes

Brighton Hill South

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Brookvale and Kings Furlong

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Buckskin

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Burghclere, Highclere and St Mary Bourne

Group Candidate Votes
CON IZETT, John Richard Elected   1563
LIB DAVIES, Anthony Laing   305
LAB WICKREMERATNE, Romilla   228
UKIP BLATCHFORD, Emily   139

electorate 4398 , turnout 2248 (51%) , 13 spoiled votes

Chineham

Group Candidate Votes
IND BIERMANN, Martin Elected   1335
CON DOWNES, John Gunther   1252
LAB BROAD, Simon Michael   275

electorate 6739 , turnout 2880 (43%) , 18 spoiled votes

East Woodhay

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Eastrop

Group Candidate Votes
LIB PARKER, Stuart Elected   791
CON BLACK, Katie Nichola   421
LAB COURTENAY, Philip John   251

electorate 3872 , turnout 1474 (38%) , 11 spoiled votes

Grove

Group Candidate Votes
LIB HUSSEY, Ronald John Elected   1238
CON BATES, Penny   634
LAB WOOLDRIDGE, Nigel   237

electorate 4596 , turnout 2118 (46%) , 9 spoiled votes

Hatch Warren and Beggarwood

Group Candidate Votes
CON BEAN, Rebecca Louise Elected   1754
LAB READER, Carl   403
LIB DAY, Ruth Elizabeth   394

electorate 6536 , turnout 2581 (39%) , 30 spoiled votes

Kempshott

Group Candidate Votes
CON BURGESS, Rita Jean Elected   1855
LAB MCCORMICK, Walter Bell   584
LIB WHITECHURCH, Stephen David   289

electorate 5662 , turnout 2759 (49%) , 31 spoiled votes

Kingsclere

Group Candidate Votes
CON SHERLOCK, Donald James Nugent Elected   1366
LAB GIBB, James William Charles   516

electorate 3937 , turnout 1904 (48%) , 22 spoiled votes

Norden

Group Candidate Votes
LAB HOOD, George Cowie Elected   1328
CON HOLDER, Jim   642
LIB WHITECHURCH, Richard Andrew   211

electorate 6055 , turnout 2197 (36%) , 16 spoiled votes

Oakley and North Waltham

Group Candidate Votes
CON GOLDING, Rob Elected   2017
LAB WHELLER, Barnaby   514
LIB COOPER, Robert Charles   378

electorate 5487 , turnout 2926 (53%) , 17 spoiled votes

Overton, Laverstoke and Steventon

Group Candidate Votes
LIB BAKER, Paula Elected   852
CON HARDY, Lyn   630
LAB PHILLIMORE, Colin John William   497
UKIP GARTON, George Francis   91

electorate 3854 , turnout 2084 (54%) , 14 spoiled votes

Pamber and Silchester

Group Candidate Votes
CON TUCKER, Marilyn Jane Elected   1507
LAB PRICE, Terry   407

electorate 3664 , turnout 1940 (53%) , 26 spoiled votes

Popley East

Group Candidate Votes
LAB PHELPS, Shelley Elected   829
CON WATTS, Paul Barry   309
LIB ELVISH, Liam   99

electorate 3672 , turnout 1248 (34%) , 11 spoiled votes

Popley West

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Rooksdown

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Sherborne St John

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

South Ham

Group Candidate Votes
LAB WATTS, Gary John Elected   1359
CON SANDERS, Rebecca Anne   852
LIB HUSSEY, Madeline   307

electorate 6448 , turnout 2529 (39%) , 11 spoiled votes

Tadley Central

Group Candidate Votes
CON WEST, Stephen Michael Elected   609
LIB SLIMIN, Jo   321
LAB HOWES, Stanley   97

electorate 2104 , turnout 1032 (49%) , 5 spoiled votes

Tadley South

Group Candidate Votes
CON MUSSON, Rob Elected   1084
LAB COOPER, Simon Philip   306
LIB HANKINSON, Ian Edward   300
UKIP BENTHAM, John   141

electorate 4437 , turnout 1852 (42%) , 11 spoiled votes

Upton Grey and The Candovers

Group Candidate Votes
CON RUFFELL, Mark Beresford Elected   1077
LAB PIERCE, Nigel   189

electorate 2247 , turnout 1277 (57%) , 11 spoiled votes

Whitchurch

No seat contested this year.
Click here for current Councillors.

Winklebury

Group Candidate Votes
CON PEACH, Steven Elected   1002
LAB JEFF, Lea   901
LIB BERWICK-GOODING, Michael   107

electorate 4656 , turnout 2030 (44%) , 20 spoiled votes